KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5246032
*
nr 524 6032
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin, " hamnen i Uppsala", 41x62
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
3.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 maj 2008
kl 17:23:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/5 12:54:56
1
800 kr
11/5 17:02:58
2
900 kr
12/5 11:35:12
3
1.100 kr
12/5 12:38:02
2
3.000 kr
12/5 15:49:54
4
2.300 kr
12/5 15:50:58
4
3.000 kr
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
nr 524 6032
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin, " hamnen i Uppsala", 41x62
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 3.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 maj 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/5 12:54:56 | 1 | 800 kr |
11/5 17:02:58 | 2 | 900 kr |
12/5 11:35:12 | 3 | 1.100 kr |
12/5 12:38:02 | 2 | 3.000 kr |
12/5 15:49:54 | 4 | 2.300 kr |
12/5 15:50:58 | 4 | 3.000 kr |
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14